Świt na Ceresie!

Sonda Dawn (Świt) dotarła do Ceresa- planety karłowatej, największego obiektu w pasie asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Dawn został złapany przez pole grawitacyjne planety, znajdując się w odległości 61000 km. Przechwycenie nastąpiło około godziny 07:39 EST (piątek) .  Sonda jest pierwszym sztucznym satelitą, który osiągnął orbitę wokół planety karłowatej. Po ponad siedmiu latach od rozpoczęcia misji 27 wrześniu 2007, oraz pokonaniu 4.9 miliarda kilometrów sonda dotarła do Ceresa. Wcześniej w latach 2011-2012 badała asteroidę Westa dostarczając wielu zdjęć i informacji na jej temat. Tym samym Dawn stał się pierwszym statkiem kosmicznym, który odwiedził dwa obiekty pozaziemskie poprzez wejście na ich orbity.

W trakcie swojej prawie dziesięcioletniej misji, Dawn będzie badać asteroidę Westa i planetę karłowata Ceres. Zasadniczym celem misji jest poznanie procesów, jakie towarzyszyły powstawaniu planet, oraz innych obiektów na etapie formowania się naszego układu słonecznego. Obiekty te zostały wybrane ze względu na identyczne warunki w jakich powstawały a mimo których rozwinęły się w dwa odmienne obiekty. Podczas gdy Westa jest sucha i swoim składem mineralnym przypomina budowę wewnętrznych ciał niebieskich takich jak Ziemia, Ceres posiada pierwotną powierzchnię zawierającą minerały oraz wodę, oraz może posiadać słabą atmosferę a więc wydaje się, że ma wiele cech wspólnych z dużymi, lodowymi księżycami zewnętrznego układu słonecznego.

Dane uzyskane z sondy Dawn, mogą stanowić okazję do znaczących przełomów w naszej wiedzy o tym, jak powstawał i ewoluował nasz układ słoneczny.

nasa.gov

Trajektoria lotu sondy Dawn.

 

Misja ta nie byłaby możliwa bez zastosowania nowego, innowacyjnego napędu jonowego. Jest on znacznie wydajniejszy od standardowych napędów odrzutowych. Dzięki napędowi jonowemu, sonda jest znacznie mniejsza co przekłada się na jej masę a to z kolei na wielkość rakiety, która miała za zadanie wynieść satelitę w kosmos. Przy zastosowaniu typowego napędu odrzutowego, sonda miała by ogromne rozmiary w celu zmagazynowania odpowiedniej ilości paliwa. Po raz pierwszy napę był testowany w misji Deep Space 1.

Przedruk i tłumaczenie z: nasa.gov

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s