Zabierz głos w sprawie Plutona.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) oraz Instytut SETIwsparły kampanię NASA mającą na celu umożliwienie udziału każdemu zainteresowanemu w nadawaniu nazw nowo odkrytym cechom i zjawiskom na Plutonie i jego satelitach. Oczekuje się, że wiele nowych cech i zjawisk zostanie odkrytych w związku z nadchodzącym bliskim przelotem obok Plutona sondy New Horizons. W związku z tym każdy zainteresowany proszony jest o zaproponowanie nazwy w obrębie wyznaczonych przez IAU tematów dla tych ciał niebieskich.

Pluton zajmuje wyjątkowe miejsce w sercach i umysłach wielu ludzi. Jest on odległym i zagadkowym światem, który znajduje się na obrzeżach Układu Słonecznego, w regionie zwanym Pasem Kuipera. Pluton jest jedną z wielu odkrytych planet karłowatych i jak dotychczas pozostaje największą z nich. W dniu 14 lipca 2015 roku sonda New Horizons rozpocznie przelot obok Plutona, dając po raz pierwszy szansę  spojrzeć z bliska na tę planetę karłowatą oraz jej największego satelitęCharona. Z okazji tego historycznego wydarzenia, IAU uczyniła sobie zaszczyt wsparcia kampanii, która pozwoli każdemu mieszkańcowi naszej planety na wzięcie udziału w nazywaniu nowo zidentyfikowanych cech powierzchni i zjawisk Plutona oraz jego naturalnych satelitów.

IAU zaprasza do odwiedzenia strony internetowej http://ourpluto.seti.org, gdzie można głosować na nazwy, które zdaniem Unii powinny zostać wykorzystywane do oznaczenia nowo odkrywanych, najbardziej znaczących cech i zjawisk zarówno Plutona, jak i Charona. Można też zaproponować swoje własne, dodatkowe definicje, przy czym muszą one być powiązane z przyjętym schematem tematów przedstawionych przez Grupę Roboczą IAU, odnoszących się do mitologii, literatury oraz historii eksploracji kosmosu.

Ze względu na ogromne zainteresowanie ze strony międzynarodowej społeczności, kampania została przedłużona do dnia 24 kwietnia 2015 roku.

Źródło: http://www.iau.org/news/pressreleases/detail/iau1502/

Więcej:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s