Mamy mapę skarbów Ceres’a!

Tak więc wreszcie nam ziemianom wpadła w ręce pierwsza dokładna mapa patenty karłowatej Ceres’a. Zdobyliśmy ja dzięki naszemu szpiegowi – sondzie DAWN, która od kilkunastu tygodni niezłomnie kręci się wokół karła jak giez wokół końskiej d… grzywy. Ukazuje nam urozmaiconą morfologicznie powierzchnię tego ciała planetarnego wskazując na aktywność geologiczną, która miała miejsce w odległej przeszłości. Nie ukrywam, że budowa morfologiczna nie specjalnie mnie fascynuje. Na długo przed dotarciem sondy do karła, teleskop Hubble’a wytypował dziesięć miejsc na Ceres’ie o podejrzanie jaśniejszej powierzchni. To co od dawna przykuwa uwagę poszukiwaczy skarbów to dwa jasne, sąsiadujące ze sobą punkty na powierzchni Ceres’a. Wiele spekulowano na ich temat, ale wszyscy tak naprawdę czekaliśmy na dane z sondy, które jak mieliśmy nadzieję rzucą nowe światło na… światło emitowane z powierzchni karła. Dzięki spektrografom w które wyposażona jest sonda, wiemy już nieco więcej. Dzięki zdjęciom wykonanym w świetle widzialnym i podczerwieni wiemy, że zasadniczo różnią się one temperaturą.

PIA19316_hires

U góry obrazy sfotografowane w świetle widzialnym i podczerwonym (skrajne prawe). Są to dwa różne miejsca na Ceresie. Górne półkule pokazują region oznaczony jako 1″, natomiast dolne półkule region oznaczony „5.” Region 5 zawiera najjaśniejsze punkty na Ceresie. Sonda zbadała względne temperatury powierzchni i po wstępnej analizie okazuje się, że region „1” jest chłodniejszy niż reszta powierzchni karła. Tymczasem region „5” wydaje się znajdować na obszarze o tej samej temperaturze co on sam. Jedne z teorii mówią, że są to plamy lodu lub „uwodnione minerały” czyli woda zaabsorbowana przez minerały.
I to by było na tyle jeśli chodzi o tajemnice jasnych puntów na powierzchni Ceresa. Pomimo iż sonda DAWN już od jakiegoś czasu znajduje się na orbicie karła to musimy poczekać, aż znajdzie się po jego jasnej stronie a to nastąpi za kilkanaście tygodni.
Więcej o misji DAWN możecie przeczytać w jednym z moich poprzednich wpisów.
Źródło: nasa.gov

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s